sorozat # film # könyv # színház

Trónok harca - kábelcsatornák nyara

2019. május 26. 19:58 - gulyásmelinda

2011. áprilisa új korszak a televíziós sorozatokban, ekkor indul a Trónok harca első évada, ekkor még senki sem sejti azt a hatalmas sikert és népszerűséget, amit hozott George R. R. Martin regényeiből készült 8 évad és 73 rész. A forgatókönyvírásban többen vettek részt, de a legnagyobb részt David Benioff és D. B. Weiss készítette. Csak 1-1 rész került 5-10 millió dollárba, így egy évad akár elérhette a 100 milliót is. Ahogy milliós nagyságrendű a gyártás, úgy lett milliós a nézettség is. Jelenleg a legtöbb Emmy díjjal rendelkező sorozat a világon.

re_1555332670_ugivxtbpnkxw5av.jpg

Mi lehet az oka ennek a hatalmas népszerűségnek? Az biztos, hogy rendkívül szövevényes cselekménye van, az első évadokban ezt eléggé nehéz volt követni, de mire meghaltak a királyok és vezérek és dothrakik, addigra betettük őket a megfelelő házba. Mindenki jön-megy, veszekednek, vitatkoznak, aztán leölik egymást, de a nagy káoszban valaki azért élve marad. A  káosz ugyanis a létra, ezt nem én találtam ki, hanem az egyik kissé gátlástalan majdnem főszereplő. Tényleg igaza van, egyik káosz létrája átvezet a másikba.

Több helyszínen játszódik a sztori és folyik a harc és a bor, meg a vér, és kiszámíthatatlan az egész. Rengeteg szereplő tűnik fel a vásznon, nehéz követni, ki kinek a testvére, nagybácsikája, anyja, apja. Vannak nagyon egyszerű karakterek, akik gyakorlatilag változatlanok évadokon keresztül, vannak akik úgy csinálnak, mintha, és a végén egész más derül ki róluk, és vannak a formálódó, alakuló szerepek, amiknek már színészet-szaga van.

Remélem, hogy népszerűségének nem oka a mértéktelen erőszak, annak minden formája, kegyetlenkedések, kínzások iszonyata, beteges vonzalmak, és a középső évadok durva szexuális jelenetei. Voltak olyan jelenetek, amikor azt gondoltam, nem nézem tovább az egészet. Nyilván a legvisszataszítóbbak és elfogadhatatlanok a gyerekekkel kapcsolatos ilyen részek, de a lelki terror több részen keresztül is kiverte a biztosítékot.  Ugyanakkor megkaptuk rögtön az elején a kutyák-farkasok kivégzését is bemelegítve a későbbiekre. Vannak jelenetek, amik azért beleégtek a néző fejébe rendesen.

A sorozat kedveltségét növelik a meseszerű szereplők, törpe, óriások, sárkányok. Varázslatos erők és képességek, álmok és valóságok, jövőbe látások és a múltban rejtőző titkok. De a legjobbak a nagy igazságok, amik poénnak indulnak, aztán később igaznak bizonyulnak. "Ha azt hiszed boldog vége lesz, nem figyeltél eléggé."

És akkor jöjjenek a szereplők, akik nagy nevek kis szerepekben, mert már az első évadban lecsapják a fejüket, aztán akiket itt ismerhettünk meg, és végig fontos szerepük van, lesz, és akik a szemünk előtt cseperedtek fel, követtük őket gyerekként, majd észrevétlenül felnőttek.

Kétségtelenül a legnagyobb arc a legkisebb testben Tyrion (Peter Dinklage), akinek igen nagy szerepe van abban, hogy ennyire magával ragadó a történet. Ő az, aki a legtöbbet változik, a legundokabb törpétől indulván megtalálja a bölcsek kövét. Pedig csak iszik és nőkkel hál. Aztán már csak iszik.

A másik legnépszerűbb főszereplő Havas Jon (Kit Harington), akinek származásának kiderítésére 8 évad kellett, de ennyi évad sem volt elég elméje csiszolására. Valahogy a nőkkel sohasem volt szerencséje, meg a forgatókönyvírókkal sem. A sztori előre mozdításához mindenképpen kellenek a gyönyörű külsejű velejéig romlott alakok, ilyenek a Lannister testvérek (Lena Headey, Nikolaj Coster-Waldau), akik mindig átírják az etikai kódexet, annak is a korhatáros részét.  

Az első perctől kezdve Arya (Maisie Williams) a kedvencem, mit sem sejtve arról, hogy később fontos szerepe lesz majd és visszafordíthatatlan dolgokat tesz. A kiscsaj végig hozza önmagát, különcködését, határozott elképzelései vannak a holnapról és keményen tűri a megpróbáltatásokat. Nem veszi fel a kor női szerepét, abban nővére jobbnak bizonyul. Sansa Stark (Sophie Turner) kétségtelenül a legtöbbet fotózott bájosan pillogó szereplő, aki mélyen titkolja gondolkodásra való képességét, de a frizurája mindig rendben van.

Másik kedvencem a kicsi lány, Lyanna Mormont (Bella Ramsey), aki azért keményen nyomja az uralkodást és határozott elképzelései vannak dolgokról. Bátran szembenéz mindenkivel, a magasság nem számít. Ygritte (Rose Leslie) gyönyörűsége a zord észak rövid életű csillaga. No és ott Sam Tarly (John Bradley-West), akinek viszont szerencséje van a forgatókönyvírókkal és a nőkkel, ellentétben Havas Jon hűséges barátjával, mert bár nem akar semmit sem, mégis tovább fordítja a lapokat a Trónok harca kódexben.

Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) a bájos démon, aki pontosan hiszi fensőbbrendűségét, bár erről senkit nem győzött meg, kivétel Ser Jorah Mormontot (Iaint Glent), aki beveszi mindig a hülyeségeit. Később sajnos más is. Dany helyzeti előnyét a három hűséges tűzokádó biztosítja, ami nem vulkán, de veszélyes. A sztori utolsó képkockái a globális felmelegedés első pillanatait örökíti meg, amikor a messzi északon kihajt az első fűszál. Süss fel nap!

 

Szólj hozzá!
Címkék: sorozat

A bejegyzés trackback címe:

https://agas-bogas.blog.hu/api/trackback/id/tr914861818

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása