sorozat # film # könyv # színház

Mapplethorpe c. film a férfitest dícsérete

2019. november 14. 20:11 - gulyásmelinda

Mapplethorpe című 2018-ban készült amerikai film, melyet Ondi Timoner írt és rendezett, Robert Mapplethorpe fotóművész életét mutatja be, fiatal felnőtt korától korai haláláig. A történet egy önmagát kereső, nincstelen heteroszexuális fiatal, még szinte kamasz fiú bemutatásával kezdődik, akit a képzőművészet, a festészet érdekel. Mivel nincs pénze, de van elképzelése, ezért csak újságokból ollózgatva alkotja első különleges képeit. Az utcán kóborolva ismeri meg hasonló kvalitású barátnőjét, Pattit, akivel aztán egy olcsó, lepukkant szálló tetőterében kezdik bontogatni művészi szárnyaikat. A film végén pedig egy önmegvalósító, világhírű, inkább világhírhedt luxus életet élő, erőteljesen homoszexuális férfi küzdelmét látjuk a gyilkos kórral. A két kép között 20 év telt el, és mennyi minden megváltozott.

mapplethorpe-990x557.jpg

A film arra tesz kísérletet, hogy ezt a mozgalmas, kalandokkal teli két évtizedet bemutassa. Semmiképp nem nevezném romantikusnak a sztorit, de nem megy át szexfilmbe sem, bár rengeteg meghökkentő és provokatív részlet van benne Robert szabados életéről. A  fotóművészetének kibontakozására fekteti a hangsúlyt és a színesbőrű és hiányos ruházatú férfipartnereit.

Vajon ki volt Robert Mapplethorpe? Volt benne valami Jim Morrisonos mámoros kisfiússág, ami a tudatmódosító szereket illeti, Mick Jaggeres szabadosság, ami partnerei számosságát illeti, Freddy Mercurys, ami a saját neméhez való vonzódást illeti és az a különleges látásmód, beállított képi világ, ahogy ő ösztönösen elképzelte és élvezte a világot. A meztelen testek fotózása az 1970-es években merész dolognak minősült, párosulva provokatív életével botrányok sorát hozta magával. Mégsem tántorította el senki és semmi attól, hogy megmutassa saját belső világát. Tett lépéseket az elvárt művészi fotózásokhoz is, így készült jó néhány híres ember portré is, kizárólag anyagi célból.

A film nagyszerűségét Mapplethorpe emberi vonatkozásának bemutatása adja, a kisfiú, a testvér, a szerető, a diktátor, a haldokló szerepében. Matt Smith olyan elemi erővel meggyőző Robert szerepében, fiatal hamvasságától lesoványodott haldokló szerepéig, mint amennyire erotikus az a csokor kála virág a filmben néhány kiegészítő testrésszel együtt...

 

Szólj hozzá!
Címkék: film amerikai dráma

A bejegyzés trackback címe:

https://agas-bogas.blog.hu/api/trackback/id/tr3315306418

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása