sorozat # film # könyv # színház

Különleges életek c. film különlegességei

2020. január 04. 19:29 - gulyásmelinda

Eric Toledano és Olivier Nakache rendezőpáros már megint letért a megszokott útról, pontosabban folytatja megkezdett munkáját, mindig a társadalom szélén barangol, különleges ösvényeken, veszélyes sikátorokban és eldugott, ismeretlen helyeken keresi filmjei témáját és szereplőit. A legsikeresebb és legnépszerűbb alkotásukban, az Életrevalókban az arisztokrata lebénult férfi és a bevándorló szenegáli srác barátsága bontakozik ki, a Sambában a bevándorlók viszontagságos próbálkozásait mutatják meg, az Eszeveszett esküvőben pedig a lagzi-iparág hátsókonyhájába léphetünk.

agas-bogas-kulonleges_eletek_c_film_kulonlegessegei.jpg

A Különleges életek c. új filmjükben a fogyatékkal élők világába kalauzol, pontosabban a súlyosan sérült, autizmussal élő gyerekek és fiatal felnőttek mindennapjait mutatja be. Korábban üstökösként robbant be a filmvilágba az Esőember a nyolcvanas évek végén, amikor még szakmai körökben is csak ízlelgettük az autizmus szót. Dustin Hoffman nagyszerűen alakította a szerény és zseni figuráját, aki csak juharsziruppal ette az amerikai palacsintát. Ma már csak mosolygunk ezen, sokkal többet tudunk már az autizmusról. A Toledano- Nakache rendezőpáros sokkal reálisabban, majdhogynem dokumentalista-szerűen dolgozik, sok-sok információt zúdítva a laikusokra. Aztán átvált moziba, megismerjük közelebbről a két turbómotort, Brunót (Vincent Cassel) és Malikot (Reda Kateb), és a gondozottakat.

Sokkoló képsorokkal, artikulátlan üvöltésekkel, agresszív mozdulatokkal indul a történet, hogy bemutatásra kerüljön egy alapítvány által fenntartott otthon, és a szürke hétköznapok. A reggeli kisbuszjárat gyűjtőútja, a segítő szakemberek "minimál" képzése, a terápiás foglalkozások. Lassan megismerjük Josephet és munkahelyi próbálkozását, az önálló utazásainak vészhelyzeteit és a kétségbeesett édesanyját is. Később megérkezik a tizenéves Valentin is, akinek arcát eltakarja fejvédő-sisakja. Lekerül-e a fiúról a sisak és Joseph dolgozhat-e kedvenc mosógépei között, erről is szól a film.

A történet akkor válik még izgalmasabbá, amikor megérkeznek a minisztériumból az ellenőrök, hogy megvizsgálják a rendszert, és számonkérjék Brunó csapatán a szabálytalanságokat (ennél a pontnál rögtön éreztem valami hazait).

Hálás vagyok a rendezőknek, hogy bemutat egy olyan világot, ami a hétköznapokban nem kerül reflektorfénybe, és azért is, hogy nem csap bele a szentimentalista hullámokba, nem üti rögtön lovaggá Brunót és csapatát, reálisan próbálja bemutatni az autisták színes és különleges univerzumát, a segítők megfeszített, áldozatos munkáját. Repül a nehéz mikró, ki tudja hol áll meg.

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://agas-bogas.blog.hu/api/trackback/id/tr615393376

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2021.09.30. 19:04:44

Brutálisan őszinte, gyomorszájon vágó film az autizmusról, és a velük való foglalkozásról. A képek egyszerűségükben, tisztaságukban sokkolóak. Egy régi szervezet, és annak régi melósai, és megoldásai és a friss kollégák kalandjai.
Vincent Cassel a szerepéhez öregedett, de nagyon durván. Nem csak ő, de minden szereplő előtt le a kalappal olyan hitelesen vannak a vásznon.
süti beállítások módosítása